<a href="http://www.adobe.com/go/getflashplayer">Please download Flash Player!</a>

 

 

Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztőgépek

A fogyóelektródás védőgázas ívhegesztés nemzetközi rövidítése angolszász nyelvterületen MIG/MAG = Metal Inert Gas Welding / Metal Activ Gas Welding, német nyelvterületen MSG = Metall SchutzGas Schweissen. Ha az alkalmazott védőgáz kémiailag kötött vagy szabad formában oxigént is tartalmaz, ami vegyi reakcióba léphet a hegesztendő fémmel, akkor aktív védőgázról beszélünk, ha a védőgáz nem tartalmaz oxigént, akkor semleges védőgázas hegesztésről beszélünk.

Különféle fémek hegesztéséhez különböző védőgázokat, vagy ma már egyre inkább, az elérni kívánt célnak megfelelő összetételű gázkeverékeket alkalmaznak. Szénacél sokféle gázzal és gázkeverékkel hegeszthető. Alapvető és nagy mennyiségben használt védőgáz volt korábban a tiszta széndioxid (CO2), ami a hegesztési eljárás megnevezésében is említésre került (széndioxid védőgázas hegesztés, vagy hétköznapi szóhasználatban – helytelenül – CO hegesztés). Ma már inkább a különféle argonbázisú gázkeverékeket alkalmazzák, mert ezekkel biztosítható a jobb varratminőség. Korrózióálló acélok hegesztéséhez kb. 2% széndioxid, vagy oxigén tartalmú argonkeverék szükséges, hogy az aktív komponens stabilizálja az ívet. Alumínium csak tiszta argon védőgázzal hegeszthető. Rézbázisú anyagokat korábban tiszta argonnal hegesztettek, ma itt is megjelentek a kb. 1% aktív komponenst tartalmazó argonkeverékek.

A fogyóelektródás védőgázas ívhegesztés különféle kialakítású hegesztőgépekkel végezhető el. Az egyszerűbb, fokozatkapcsolós gépeknél a fokozatkapcsolóval a használni kívánt lapos jelleggörbét lehet kiválasztani a fokozatkapcsoló megfelelő helyzetbe állításával. Ezzel a hegesztéshez szükséges feszültég értéket lehet meghatározni. A huzalsebesség fokozatmentesen állítható be, amivel meghatározható a leolvadási teljesítmény, illetve a hegesztőáram mértéke.

A korszerűbb fogyóelektródás védőgázas hegesztőgépek már fokozatmentes feszültség beállítással rendelkeznek.

A legkorszerűbb hegesztőgépek inverteres áramforrásúak, és impulzushegesztésre is alkalmasak. Az inverteres áramforrású gépek sokkal gyorsabb szabályozásra alkalmasak, mint a hagyományos áramforrású gépek, emiatt a hegesztési folyamatokba is rendkívül gyorsan, még a zavaró hatások kialakulása előtt képesek beavatkozni.

A hegesztési paraméterek könnyebb megtalálását segíti a szinergikus beállítás. Szinergikus beállítású gépeknél az alkalmazott hozaganyag fajtáját, átmérőjét és a felhasznált védőgázt be kell állítani a paraméterek beállítása előtt. A szinergikus beállítású gépeknél a huzalsebesség változtatásával automatikusan változik az ívfeszültség is. Ezért nevezik ezt a beállítást egygombos beállításnak is. Lehetőség van huzalsebesség helyett lemezvastagság, vagy áramerősség alapján történő beállításra is.

Ha az adott alkalmazási körülmények között nem lehet a finombeállítások módosításával megtalálni a helyes paraméter értékeket, vagy nincs szükség a szinergikus beállításra, alkalmazható a hagyományos, vagy más néven nem szinergikus beállítás is, ahol az alkalmazni kívánt ívfeszültség és huzalsebesség értékét külön-külön kell beállítani. Ezért nevezik ezt a beállítási módot kétgombos beállításnak is.

A Cloos minden alkalmazásra gyárt hegesztőgépeket, melyeket a következő aloldalakon talál meg.